Rolety wewnętrzne na zamówienie – jak je dobrać? Rodzaje konstrukcji i materiałów

Rolety to najczęściej kupowane okrycia okienne. Jak dobrać te odpowiednie? Zlecając ich wykonanie na zamówienie, można także dopasować je idealnie nawet do niewymiarowego okna. Pod uwagę należy wtedy wziąć konstrukcję rolet i materiały zastosowane do ich produkcji.

Jak wybrać odpowiednie rolety wewnętrzne?

Za pomocą rolet okiennych wewnętrznych można skutecznie zasłonić pomieszczenia, aby nie były one widoczne z zewnątrz. Również mogą one spełniać dodatkowe funkcje, między innymi redukować poziom nasłonecznienia i temperaturę we wnętrzach. Dopasowane do aranżacji rolety mogą też zadbać o estetykę aranżacji.

Wybierając właściwe rolety okienne – skazuje firma lublinrolety.pl – trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki, między innymi ich konstrukcję, a także materiał, z którego rolety są wyprodukowane. Ponadto trzeba uwzględnić sposób montażu rolet.

Rodzaje rolet – jakie warto wybrać?

Rolety wewnętrzne występują w różnych wariantach. Wśród najczęściej kupowanych modeli znajdują się:

Rolety bez kasety, mini rolety

Niedrogie, proste w budowie rolety okienne, które składają się z wału i umieszczonego na nim paska materiału. Sterowane są za pomocą znajdującego się z boku łańcuszka. Osłona może być też uzupełniona o żyłki służące jako prowadnice dla materiału. W tym wariancie rolety mogą być jednak narażone na szybsze zabrudzenie od kurzu, owadów.

Rolety w kasecie

Ich konstrukcja jest podobna do mini rolet, lecz są one zabezpieczone za pomocą kasety na wale. Kaseta ta chroni tkaninę przed zabrudzeniem i powoduje, że roleta ma elegancki wygląd. Dodatkowo po jej bokach mogą być umieszczone prowadnice, które równo prowadzą roletę.

Rolety dzień-noc

Są to bardzo popularne rolety, które mogą być z powodzeniem stosowane zamiast firanek. Mają podwójną budowę i składają się z tkaniny z pasami, które blokują i przepuszczają światło. Zależnie od ułożenia rolety można więc uzyskać zaciemnienie wnętrza lub wpuścić do niego promienie słońca.

Rolety plisowane, plisy

Ten typ rolet charakteryzuje się harmonijkową budową. Są one również montowane bezpośrednio przy szybie okiennej na specjalnych żyłkach. Atutem plis jest możliwość ich zaciągania również od dołu, dlatego doskonale nadają się one również do pomieszczeń na parterze.

Rolety rzymskie

Eleganckie rolety rzymskie mogą być atrakcyjnym wyborem do wielu wnętrz, szczególnie urządzonych w stylu klasycznym, tradycyjnym, rustykalnym. Gdy są złożone, tworzą dekoracyjne falbany, a po złożeniu przykrywają okno.

Materiały na rolety – na co zwrócić uwagę?

Wybierając rolety, warto nie tylko uwzględnić ich konstrukcję, lecz też materiał, z którego są one wykonane.

Rolety produkowane są z różnych materiałów pod kątem ich faktury oraz kolorystyki. Ponadto mogą one mieć również dodatkowe funkcje, które przekładają się na właściwości osłony.

Najczęściej rolety dobierane są tak, aby pasowały one do dominującej kolorystyki we wnętrzu. Można też dopasować je do kolorystyki ram okiennych. Popularne są zwłaszcza rolety beżowe, brązowe, szare. Ciekawym pomysłem mogą być też rolety wzorzyste, na przykład w kwiatowe motywy, przypominające tkaninę lnianą.

Do pomieszczeń mocno nasłonecznionych i szybko nagrzewających się polecane są także rolety termiczne, inaczej termo. Do ich produkcji stosowany jest warstwowy materiał, który blokuje promieniowanie słoneczne i redukuje poziom temperatury we wnętrzach.

Z dostępnymi wariantami wzorów materiałów na rolety można zapoznać się bliżej na stronach internetowych producentów osłon okiennych, aby wybrać najlepszy wariant dla siebie.

 

 

Dodaj komentarz