Systematyczna konserwacja wind to gwarancja ich sprawnego działania

Windy jako urządzenia dźwigowe są narażone na różne usterki. Systematyczna konserwacja może zredukować ryzyko ich wystąpienia.

Napawa usterek i konserwacja wind w Krakowie prowadzona jest przez wiele firm. Kiedy należy się do nich zgłosić? Jak wybrać tę najlepszą? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące serwisowania wind.

Dlaczego konserwacja wind jest taka ważna?

Wiele osób korzysta z wind regularnie – w swoim bloku, biurze, w sklepie, a nawet w swoim domu, gdy chodzi o specjalne windy dla osób niepełnosprawnych. Urządzenia te są spotykane powszechnie i dzięki nim można łatwiej przemieszczać się pomiędzy piętrami. Aby zapewniły sprawne i bezpieczne działanie, muszą być poddawane regularnej konserwacji.

Konserwacja wind powinna być prowadzona zgodnie z przepisami prawa. Głównym dokumentem jest tutaj Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego. Brak regularnej konserwacji może być wtedy przyczyną nałożenia kar.

Kontrola stanu technicznego windy – kiedy jest konieczna?

Według obowiązujących przepisów konserwacja wind w Krakowie oraz w każdym innym mieście w Polsce powinna być prowadzona przez konserwatora posiadającego odpowiednie kwalifikacje.

Przepisy wskazują, aby kontrola stanu technicznego urządzeń dźwigowych jak windy była prowadzona co najmniej raz na miesiąc. Wówczas konieczne jest też wykonanie konserwacji windy, w tym regulowanie jej elementów oraz ich smarowanie, aby mogła ona działać prawidłowo. Z kolei generalny przegląd windy, który ma znacznie szerszy zakres, powinien być prowadzony raz na pół roku. Dodatkowo konserwator windy musi sprawdzić poprawność dokumentacji urządzenia i zapisać w niej informacje o przeprowadzonych pracach.

Ponadto przeglądy wind w budynkach wielorodzinnych przeprowadza także UDT – Urząd Dozoru Technicznego. Zgodnie z przepisami urząd wysyła swojego specjalistę raz na rok w celu kontroli urządzeń dźwigowych. Warto wcześnie przygotować windę na kontrolę. Wówczas można także w porę wykryć ewentualne usterki i natychmiast je naprawić, aby urządzenie mogło bez problemu przejść kontrolę UDT.

Warto też wskazać, że serwis i konserwacja windy będą konieczne także wtedy, gdy zauważono jakieś usterki urządzenia, na przykład jego nieprawidłowe działanie, wydawanie niepokojących dźwięków. Wtedy można także skorzystać z usług dostępnych 24 godziny na dobę oferowanych jako pogotowie dźwigowe.

Gdzie zamówić konserwację windy?

Gdy potrzebna jest konserwacja wind w Krakowie, w mieście działa aktualnie wiele firm, które specjalizują się w realizacji czynności w ramach konserwacji, przeglądów kresowych, serwisów i naprawy wind.

Aby mieć pewność, że urządzenie zostanie dokładnie sprawdzone, warto zdecydować się na usługi firmy, która ma duże doświadczenie w swojej branży i na rynku obecna jest już od lat. Dodatkowym plusem będą pozytywne opinie, które potwierdzają profesjonalizm pracowników firmy oraz zaufanie klientów.

Dodaj komentarz