W jakim stylu urządzić mieszkanie?

W Polskich domach obecnie dominuje kilka stylów – nowoczesny, współczesny, klasyczny, skandynawski, loftowy czy rustykalny. Istnieje jeszcze kilka innych, o których niewiele osób wie, a którymi warto się zainteresować. Prezentujemy najciekawsze i mniej popularne style wnętrzarskie.

Styl rustykalny

Styl rustykalny to przytulność i ciepło. To znakomity wybór dla tych osób, które uwielbiają naturę i lubią żyć bez pośpiechu, a także cenią spokojny czas spędzony w domu. Styl ten kojarzy się z domem na wsi. W pomieszczeniach tego rodzaju stosuje się jasne kolory i naturalne materiały, a wśród nich przede wszystkim drewno oraz kamień. Meble zwykle są białe, ale znajdująca się na nich farba jest przetarta, w niektórych miejscach nawet jej brakuje. Chodzi o to, by wyglądały jak nadgryzione zębem czasu. Jeśli chodzi o wzory – powinny być ludowe, a dodatki to najlepiej naturalne kwiaty polne czy inne drobne rośliny, takie jak fiołki czy dzwonki.

Styl glamour

Glamour to styl luksusowy, pełen błyszczących przedmiotów. Jednym kojarzy się z bogactwem i znakomitym gustem, a innym natomiast z kiczem. Wnętrza, które są urządzone w tym stylu, są pełne przepychu. Stawiając właśnie na ten styl należy uważać, aby nie przesadzić. Jakie kolory powinny pojawić się w takim pomieszczeniu? Przede wszystkim stosuje się złoto i srebro, a także biel, czerń czy róż. W salonie powinny znaleźć się ogromne i masywne kanapy oraz sofy pikowane. Meble i wszelkie dodatki powinny być na wysoki połysk i po prostu błyszczeć. Na ścianie powinny znaleźć się duże lustra w pięknych ramach, a jeśli chodzi zaś o oświetlenie – najlepiej postawić na kryształowe żyrandole. 

Styl vintage

Vintage to połączenie tradycji w harmonijny sposób z nowoczesnością. To bez wątpienia styl dla osób, które chcą żyć z nurtem zero waste i nie chcą pozbywać się starych mebli, a wolą je odnowić, by nadać im zupełnie nowe, zaskakujące oblicze. Meble powinny nawiązywać do amerykańskich domów z lat 50 lub z PRL-u. Stoły powinny mieć łagodne i zaokrąglone formy. Zaś jeśli chodzi o dodatki – w pokoju w stylu vintage powinny pojawić się porcelanowe cudeńka czy kryształowe misy, a także żywe kwiaty, a zwłaszcza modna w ostatnim czasie paproć.

Styl boho

Styl boho charakteryzuje się swobodą i luzem, jeśli chodzi o dobór kolorów i wzorów, a także doborem dodatków. To fantazyjny i niezobowiązujący styl pełen oryginalnych rozwiązań. Na pierwszy rzut oka może wydać się nieprzemyślany, ale to tylko pozory. W stylu boho chodzi o etniczne i patchworkowi wzory a także nieoczywiste połączenia kolorów i stylów. Stosuje się naturalne materiały, takie jak drewno, wiklina, bawełna czy bambus, kolory zwykle są jasne i stonowane, ale równie często stawia się na mocne i wyraziste barwy. Na ścianach natomiast powinny pojawić się interesujące ozdoby, takie jak makrama czy łapacz snów.

Styl Hampton

Hampton to styl inspirowany morzem i nadmorskim klimatem. Łączy w sobie naturalność, wygodę i swobodę z pewną nutą przepychu i luksusu. Styl ten jest harmonijny i ma zapewnić spokój oraz wyciszenie. W pomieszczeniach tego typu stosuje się drewno i naturalne kolory oraz różne odcienie niebieskiego. Lampy powinny być jasne i duże, a zasłony jasne, długie i zwiewne.

Dodaj komentarz