Windy dla niepełnosprawnych do domu – przegląd wariantów

Osoba niepełnosprawna może poruszać się po swoim domu komfortowo. Jakie rodzaje wind dla niepełnosprawnych nadają się do montażu domowego?

Za pomocą nowoczesnych wind osoby niepełnosprawne mogą pokonywać bariery architektoniczne znacznie łatwiej. Asortyment jest spory, a rozwiązania w tym zakresie oferowane są przez wielu dostawców, na przykład inwestorzy mogą zdecydować się na windy dla niepełnosprawnych WT LiFT.

Jakie rodzaje wind dla niepełnosprawnych wybrać? Sprawdź przegląd dostępnych rozwiązań, aby dopasować je do miejsca montażu i potrzeb użytkownika.

Krzesełka schodowe dla niepełnosprawnych

Najprostszym i najtańszym sposobem, by osoba niepełnosprawna mogła pokonywać piętra, jest montaż krzesełka schodowego. To rodzaj krzesełka umieszczonego na torze jazdy przy schodach. Gdy z niego skorzystać, osoba musi przesiąść się z wózka inwalidzkiego na krzesełko, a potem uruchomić napęd.

Atutem krzesełek jest ich łatwa dostępność i nieskomplikowany montaż, a także wspomniana już wyżej niska cena. Minusem jest brak możliwości korzystania z nich przez każdą osobę niepełnosprawną.

Platformy pionowe dla niepełnosprawnych

Wygodniejszą alternatywą dla krzesełek są platformy pionowe, które oferowane są między innymi jako windy dla niepełnosprawnych WT LiFT. W tym przypadku konstrukcja pozwala na transport osoby siedzącej na wózku, dlatego nie musi ona wtedy schodzić z wózka, by dostać się na niższą albo wyższą kondygnację.

Platformy pionowe są montowane najczęściej przy schodach, na klatkach schodowych, dlatego wymagają one odpowiedniej przestrzeni. Jest to główny minus takiego rozwiązania, biorąc pod uwagę fakt, że nie każdy dom dysponuje dużą klatką schodową.

Windy dla niepełnosprawnych – wewnętrzne i zewnętrzne

Trzecia opcja to windy dla niepełnosprawnych WT LiFT montowane wewnętrznie i zewnętrznie. Są to konstrukcje przypominające standardowe windy – wyposażone w szyb oraz platformę. Znajdują one zastosowanie wtedy, gdy konieczne jest podniesienie osoby niepełnosprawnej na znaczną wysokość, a zastosowanie standardowego krzesełka czy platformy nie jest możliwe.

W domach, które nie dysponują dużymi klatkami schodowymi, można zastosować zewnętrzne windy dla niepełnosprawnych WT LiFT. Wyposażone są one najczęściej w ogrodzony lub przeszklony szyb, który umożliwia bezpieczne użytkowanie windy. Pozwalają dzięki temu na poruszanie się pomiędzy piętrami, gdy montaż windy nie jest możliwy wewnątrz budynku.

Na montaż windy dla osoby niepełnosprawnej można otrzymać dofinansowanie w ramach różnych programów pomocowych.

Dodaj komentarz