Parapety zewnętrzne i wewnętrzne – z jakich materiałów wykonuje się je najczęściej?

Parapety zewnętrzne i wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, w zależności od czynników takich jak przeznaczenie, projekt i budżet. Oto zestawienie najczęściej używanych materiałów do wykonania parapetów!

Kamień naturalny

Kamień naturalny, taki jak granit, marmur czy wapień, jest popularnym wyborem na parapety ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i estetyczny wygląd. Najczęściej używane są jako parapety wewnętrzne. Kamienne parapety wyróżniają się bardzo efektownym wyglądem, ponieważ są bardzo eleganckie. Dodatkowo są one trwałe, więc mogą posłużyć na wiele lat. Warto jednak pamiętać o tym, że mogą być stosunkowo drogie i wymagać regularnej konserwacji, aby wyglądały dobrze na lata.

Konglomerat

To alternatywa dla parapetów kamiennych. Tego rodzaju parapety powstają z wykorzystaniem mączki kamiennej, która mieszana jest z lepiszczem w postaci żywicy. Dodatkowo do masy dodaje się także inne materiały, na przykład barwniki. Parapety z konglomeratu wyróżniają się bardzo efektownym wyglądem, a także są tańsze od tych wykonanych z kamienia naturalnego. Są one dostępne w różnych wariantach pod względem kolorystyki, a także mogą mieć ziarnistą lub jednolitą strukturę. Są one także bardzo trwałe, więc obecnie są one często wybierane jako parapety wewnętrzne.

Beton

Beton jest trwałym i niedrogim materiałem, który można stosować zarówno na parapety zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Można go formować w różne kształty i rozmiary, aby dopasować je do wszelkich potrzeb projektowych, a także malować, aby dobrać go do estetyki budynku. Warto też wskazać, że betonowe parapety mogą być wykańczane innymi materiałami, na przykład mogą być obkładane płytkami, nakładkami, drewnem, dlatego wtedy, gdy znudzi nam się ich wygląd, możemy zdecydować się na ich łatwą metamorfozę.

Drewno

Drewniane parapety mogą dodać ciepła i przytulności pomieszczeniom. Do wyboru jest wiele wariantów tych parapetów, na przykład mogą być one wykonane z drewna o naturalnym kolorze albo z drewna bejcowanego na inne barwy. Są one używane do okien wewnętrznych. Nie są jednak tak trwałe jak kamień czy beton i wymagają regularnej konserwacji, aby zapobiec gniciu lub wypaczaniu.

Tworzywo sztuczne

Do wnętrz bardzo często używane są parapety wykonane z tworzywa sztucznego, które może również przybierać różne kolory i wzory. Takie parapety są tanie, ale nie są one bardzo trwałe, dlatego warto pamiętać o tym przy ich zakupie. W sprzedaży można znaleźć również parapety, które mają formę nakładek z tworzywa sztucznego. Są one umieszczane na obecnie używanym parapecie, aby szybko odmienić jego wygląd.

Metal

Metalowe parapety najczęściej używane są na zewnątrz. Do ich wykonania wykorzystuje się wytrzymałą blachę poddaną procesom zabezpieczającym ją przed korodowaniem. Dodatkowo może być ona powlekana lub malowana proszkowo, aby wyróżniała się atrakcyjnym wyglądem. Gdy chodzi o różnorodne parapety Lublin to miasto, gdzie można zamówić je wraz z usługą wykonania ich na wymiar.

 

 

Dodaj komentarz