Blacha trapezowa – rodzaje i zastosowanie. Jak wybrać najlepszą?

Blachy są materiałami budowlanymi i wykończeniowymi o szerokim zastosowaniu. Co warto wiedzieć o blachach trapezowych?

Materiał jak blacha trapezowa używany jest powszechnie w wielu różnych inwestycjach, między innymi mieszkalnych, przemysłowych czy użytkowych. Dzięki swoim różnorodnym wariantom i wielu zaletom jest obecnie często wybieranym pokryciem budynków.

Czym jest blacha trapezowa?

Blachą trapezową nazywa się rodzaj blachy metalowej, która wyróżnia się falą o kształcie trapezu widoczną z profilu.

Ze względu na swój kształt blacha trapezowa wyróżnia się wysoką wytrzymałością, która dobierana jest indywidualnie w zależności od przeznaczenia.

Współczesne blachy trapezowe to materiały wyróżniające się bardzo dużą wytrzymałością i trwałością – wybrani producenci dają na nie nawet kilkadziesiąt lat gwarancji.

Budowa blachy trapezowej

Blachy trapezowe mają warstwową budowę, co przekłada się również na ich właściwości.

Aby uzyskać odpowiednią wytrzymałość i trwałość, blacha trapezowa poddawana jest ocynkowaniu, a także dodatkowo pokrywana jest specjalnymi powłokami, które poprawiają jej odporność.

Ze względu na swoją budowę dobra blacha trapezowa jest wysoce odporna na czynniki zewnętrzne, między innymi na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, korodowanie, blaknięcie pod wpływem promieniowania UV.

Warstwy blachy trapezowej od spodu do wierzchu:

 • Spodni lakier ochronny,
 • Warstwa metaliczna,
 • Warstwa stalowa,
 • Warstwa metaliczna,
 • Wierzchni lakier ochronny,
 • Lakier dekoracyjny.

Blachy oferowane są w różnych wariantach kolorystycznych, a także mogą być dodatkowo wykańczane za pomocą dekoracyjnych posypek, aby wyglądać atrakcyjnie i uzyskać lepszą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.

Blacha trapezowa – rodzaje

Dostępne w sprzedaży blachy trapezowe można podzielić na różne kategorie pod kątem ich budowy. Najczęściej stosowany podział blach trapezowych odnosi się do wysokości profilu blachy, czyli jej fali.

Profil blachy trapezowej jest określany za pomocą symbolu T, przy którym znajduje się liczba. Im wyższa liczba, tym wyższy jest profil blachy. Najniższe profile to około T6, natomiast najwyższe dochodzą nawet do T200.

Blachy o wysokim profilu są w wyższym stopniu chronione przed uszkodzeniami, dlatego polecane są one w te miejsca, gdzie istnieje duże ryzyko ich uszkodzenia.

Przykładowo w domach jednorodzinnych stosuje się blachy o T6 – T60, natomiast do budowy obiektów przemysłowych czy handlowych blachy o profilach T50 – T200.

Zastosowanie blachy trapezowej

Blacha trapezowa jest materiałem o wszechstronnym zastosowaniu, które może być wykorzystane podczas realizacji wielu inwestycji. Najczęściej blacha trapezowa używana jest w poniższych celach:

Krycie dachów – za pomocą blachy można wykonać trwały i odporny na uszkodzenie dach domu jednorodzinnego, wiaty, hali predykcyjnej czy magazynu. Aby dach był estetyczny, można zdecydować się na blachę z kolorową powłoką, posypką, która do złudzenia będzie przypominała dachówkę.

Krycie elewacji – również blacha trapezowa jest często używanym materiałem elewacyjnym, który służy do wykańczania ścian zewnętrznych budynków. Dzięki temu, że cechuje się wysoką sztywnością, pozwala na tworzenie bezpiecznych konstrukcji.

Element konstrukcyjny – z blach trapezowych można korzystać także w celu przygotowania innego rodzaju konstrukcji, na przykład buduje się z niej wiaty, przegrody.

Jak wybrać dobrą blachę trapezową?

Wybierając materiał jak dobra blacha trapezowa, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę jego parametry techniczne, w tym budowę oraz wysokość profilu. Warto też zwrócić uwagę na czas ochrony gwarancyjnej.

Warto zdecydować się na blachę od sprawdzonego producenta, którego wyroby mają pozytywne opinie użytkowników.

Blacha trapezowa – gdzie kupić?

Osobom zainteresowanym zakupem materiału jak blacha trapezowa Warszawa zapewnia dostęp do wielu firm, gdzie jest ona dostępna.

Z ofertą producentów blach trapezowych można zapoznać się w ich salonach, a także w sklepach prowadzących sprzedaż wielu typów materiałów. Są one dostępne również w sklepach dekarskich.

W przypadku zamówienia prac z wykorzystaniem blachy trapezowej jej zamówienie może zająć się wykonawca. Nie trzeba zatem kupować jej we własnym zakresie.

 

One thought on “Blacha trapezowa – rodzaje i zastosowanie. Jak wybrać najlepszą?

 • 17 lutego, 2022 o 6:32 am
  Permalink

  Posiadam uzbrojoną działkę która ma być moim wkładem w kredyt na budowę domu. Zdaje sobie sprawę, że lepiej jest założyć jakiś 20/30% zapas od kwoty kredytu na nieprzewidziane wydatki.
  Stąd moje pytanie, na ile realne jest wybudowanie domu do wprowadzenia w kwocie 350/380 tysięcy? Projekt ok. 95m2+ garaż 1stanowisko w bryle domu, dach dwuspadowy.
  Prace typu, stan zero i murowanie ścian mam zamiar wykonać sam, zlecać będę tylko fachowe prace typu dach, okna wylewki etc. Będzie na pewno tańsze pokrycie dachowe, mianowicie wspomniana tutaj blacha trapezowa.

Dodaj komentarz