Rotomoulding – sprawdzony w produkcji dużych i pustych elementów z plastiku

Metoda formowania rotacyjnego jest obecnie bardzo często używana w procesach produkcyjnych wielu artykułów z tworzyw sztucznych. Na czym on polega? Kiedy wykorzystuje się ją najczęściej? Wyjaśniamy!

Jak odbywa się proces rotomouldingu?

Formowanie rotacyjne (znane również jako rotoformowanie lub rotomoulding) to proces produkcyjny wyrobów z tworzyw sztucznych. Proces obejmuje kilka etapów, w tym przygotowanie materiału, formowanie, chłodzenie i wykańczanie. Do jego realizacji stosowane są specjalne rodzaje maszyn.

Formowanie rotacyjne odbywa się w poniższych krokach:

Przygotowanie materiału

Pierwszym krokiem w procesie formowania rotacyjnego jest przygotowanie materiału. Tworzywo sztuczne używane do produkcji ma postać małych granulek i jest zazwyczaj wykonane z materiałów takich jak polietylen, polipropylen lub PVC. Materiał jest następnie ładowany do maszyny, która podgrzewa go do określonej temperatury. Wybrane maszyny mają również wbudowane piece, więc podgrzewanie następuje bezpośrednio w formie.

Formowanie rotacyjne

Gdy maszyna do rotoformowania osiągnie żądaną temperaturę, tworzywo sztuczne jest wlewane do formy. Forma jest następnie zamykana i obracana w wielu osiach, co powoduje, że materiał pokrywa wewnętrzną powierzchnię formy. Obrót odbywa się zwykle z małą prędkością, co pozwala na równomierne rozprowadzenie tworzywa sztucznego i pokrycie wnętrza formy.

Chłodzenie

Po pokryciu formy za pomocą tworzywa sztucznego jest ona chłodzona. Zwykle odbywa się to za pomocą metody chłodzenia powietrzem lub wodą. Po ochłodzeniu i zestaleniu tworzywa sztucznego otwiera się formę i wyciąga gotowy produkt.

Wykańczanie

Ostatnim etapem procesu formowania rotacyjnego jest wykańczanie. Obejmuje to przycięcie nadmiaru tworzywa sztucznego i dodanie wszelkich niezbędnych detali do gotowego produktu. Ponadto w zależności od produktu mogą być wymagane dodatkowe czynności, takie jak malowanie, dodawanie grafik.

Jakie produkty mogą powstać dzięki formowaniu rotacyjnemu?

Ogólnie rzecz biorąc, formowanie rotacyjne to elastyczny proces, który można wykorzystać do wytwarzania szerokiej gamy produktów, od małych elementów po duże, złożone wyroby.

Jakie są korzyści ze stosowania rotomouldingu?

Głównie rotomoulding jest używany do wytwarzania pustych w środku wyrobów z tworzyw sztucznych.

Wykonuje się za jego pomocą wyroby takie jak:

  • pojemniki
  • zbiorniki
  • łodzie
  • kajaki
  • meble
  • pokrywy
  • obudowy
  • zabawki dziecięce
  • zjeżdżalnie na place zabaw

Ogólnie rzecz biorąc, proces formowania rotacyjnego jest stosunkowo prostym i opłacalnym sposobem wytwarzania dużych plastikowych produktów o różnych kształtach i rozmiarach.

Jak rozpocząć produkcję przedmiotów z użyciem rotomouldingu?

Do prowadzenia własnej produkcji elementów przez rotomoulding konieczne jest przede wszystkim zainwestowanie w odpowiednie wyposażenie przeznaczone do tego celu. Wykorzystuje się wtedy specjalne maszyny do formowania rotacyjnego, które występują w różnych wariantach pod kątem ich wyposażenia, wielkości i możliwości produkcyjnych. Właściwie przygotowany park maszynowy pozwala na efektywne prowadzenie prac w ramach formowania rotacyjnego, aby przygotować wyroby wyróżniające się wysoką jakością. Na polskim rynku działa obecnie wiele firm, które dostarczaj maszyny dla zakładów zajmujących się formowaniem rotacyjnym. Na ich witrynach można zapoznać się bliżej z dostępnymi modelami oraz z ich dokładnymi parametrami technicznymi, aby w ten sposób dobrać urządzenia, które będą zapewniały niezawodne i efektywne działanie.

 

Dodaj komentarz