Jak produkuje się wyroby techniką formowania rotacyjnego?

Formowanie rotacyjne, rotomoulding czy rotoformowanie jest rodzajem techniki produkcyjnej wykorzystującej tworzywa sztuczne. Aby przygotować wtedy wyroby, stosowane są specjalne maszyny obrotowe. Na czym dokładnie polega formowanie techniką rotacyjną?

Rotoformowanie – na czym polega?

Rotacyjne formowanie polega na przygotowywaniu wyrobów z roztopionego tworzywa sztucznego w maszynach obracających się, co powoduje, że wypełnia ono wtedy formę produktu.

Technika produkcji wyrobów z tworzyw za pomocą formowania rotacyjnego stanowi alternatywę dla popularnej techniki wtryskiwania tworzyw sztucznych.

Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego zaplecza formowanie rotacyjne – jak wskazuje firma Orex Rotomoulding – daje możliwość produkcji innych typów wyrobów, również bardzo dużych oraz o zamkniętej strukturze.

Jakie maszyny używane są do rotomouldingu?

W formowaniu rotacyjnym stosuje się różne rodzaje maszyn, które pozwalają na uzyskanie gotowych produktów. Zaliczane są do nich maszyny obrotowe oraz komory grzewcze.

Maszyny obrotowe pozwalają na obracanie formy zawierającej tworzywo sztuczne, które wcześniej zostało roztopione w komorze grzewczej. Maszyny te są oferowane w wielu wariantach pod kątem ich wielkości, dlatego można dobrać je również do wymiarów formy, nawet wtedy, gdy produkty są długie.

Firma Orex Rotomoulding specjalizuje się w dostawie nowoczesnych maszyn do formowania rotacyjnego i zapewnia ona klientom fachowe wsparcie w ich doborze.

Jak przebiega formowanie rotacyjne?

Aby doszło do powstania wyrobów techniką formowania rotacyjnego, konieczne jest przeprowadzenie kilku następujących po sobie etapów:

Stworzenie formy na produkt

Pierwszym etapem będzie przygotowanie formy, która przeznaczona jest na konkretny produkt. Forma jest odzwierciedleniem jego projektu.

Umieszczenie w formie granulatu z tworzywa i rozpuszczenie go

Następnym etapem będzie wsypanie do gotowej formy granulatu z tworzywa sztucznego oraz rozpuszczenie go wewnątrz niej. Do tego celu wykorzystuje się odpowiednie komory grzewcze.

Obracanie formy z tworzywem w maszynie

Żeby można było przygotować wyrób, forma jest następnie obracana w maszynie. Powoduje to, że roztopione tworzywo sztuczne znajdujące się wewnątrz niej może równomiernie pokryć wszystkie jego ścianki. To pozwala na przygotowanie wyrobów o różnych wielkościach i kształtach.

Warto też wskazać, że w trakcie formowania rotacyjnego można również zastosować w wyrobach dodatkowe elementy, na przykład umieścić w nich metalowe uchwyty zatopione w tworzywie. Można też używać różnych materiałów, co pozwala na stworzenie wyrobów o warstwowej budowie.

Wystudzenie formy i otwarcie jej

Końcowym etapem formowania rotacyjnego jest wystudzenie formy zawierającej wyrób. Następnie forma może być otwarta, aby wyjąć go ze środka. Potem może być ona wykorzystana do produkcji kolejnych wyrobów według tego samego schematu.

Jakie wyroby powstają przez rotomoulding?

Technika formowania rotacyjnego wykorzystywana jest obecnie przy wytwarzaniu różnych typów produktów. Zwykle są to produkty o sporych wymiarach oraz o zamkniętej budowie.

Firma Orex Rotomoulding wskazuje, że często produkuje się wtedy elementy jak kajaki, elementy łodzi, zabawki dla dzieci, pojemniki i zbiorniki, a także różne rodzaje wyposażenia sportowego.

Gdy zatem konieczne jest wykonanie tego typu wyrobów, technika formowania rotacyjnego pozwala wtedy na uzyskanie najlepszych efektów. Wyroby wyróżniają się wtedy doskonałym odwzorowaniem projektu, dokładnością oraz wytrzymałością i trwałością.

 

Dodaj komentarz