Nowoczesne systemy przeciwpożarowe – co obejmują i jak działają?

Montowane obecnie systemy przeciwpożarowe pozwalają na efektywne prowadzenie działań w razie zagrożeń pożarowych. Zobacz, co obejmują i jak działają!

Pożar może zdarzyć się w każdym budynku. Aby zapobiegać oraz minimalizować skutki takiego zagrożenia, stosowane są systemy przeciwpożarowe, określane skrótowo jako PPOŻ. Współczesne systemy tego typu obejmują pełną gamę elementów, które dzięki współpracy ze sobą mogą szybko i skutecznie reagować w razie pojawienia się dymu i płomieni.

 

Jakie funkcje spełniają nowoczesne systemy PPOŻ?

Za pomocą systemów przeciwpożarowych można prowadzić szereg czynności, które umożliwiają podniesienie poziomu bezpieczeństwa człowieka i mienia w przypadku zagrożenia pożarowego.

 

Nowoczesne systemy przeciwpożarowe potrafią między innymi prowadzić poniższe czynności:

  • wykrywać zagrożenia w postaci podwyższonej temperatury, dymu, płomieni
  • alarmować o pojawieniu się zagrożenia w budynku
  • umożliwiać prowadzenie sprawnej ewakuacji z budynku
  • automatycznie wzywać odpowiednie służby do budynku, w którym ma miejsce pożar
  • zmniejszyć rozprzestrzenianie się płomieni
  • gasić pożary za pomocą specjalnych systemów pożarowych
  • usuwać nagromadzony w budynku dym
  • wyłączać określone instalacje oraz urządzenia, które mogą być źródłem pożaru lub mogą być narażone na uszkodzenie

 

Wobec tego systemy przeciwpożarowe spełniają zróżnicowane funkcje, gdy pojawia się zagrożenie. Dzięki nim można automatycznie zmniejszyć ryzyko oraz straty, jakie mogą być efektem pożaru.

 

Jakie elementy obejmują systemy przeciwpożarowe?

W skład nowoczesnych systemów przeciwpożarowych wchodzi szeroka gama elementów. Są one za sobą połączone i powinny tworzyć przez to sprawnie funkcjonujący system obejmujący budynek.

 

Głównym elementem systemu jest jego jednostka centralna, inaczej określana jako sterująca. To do niej prowadzą wszystkie sygnały oraz ona zarządza elementami systemu pożarowego.

 

Za rejestrowanie sygnałów odpowiedzialne są różnego rodzaju czujki, które pozwalają na wykrywanie dymu, wysokiej temperatury. Systemy przeciwpożarowe stosują różne typy czujek. W celu alarmowania o zagrożeniu używane są też ostrzegacze ręczne w formie przycisków.

 

Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się pożaru, stosowane są różne rodzaje systemów gaśniczych, głównie na bazie wody. Również stosowane są specjalne bariery w formie drzwi, bram, a także systemów oddymiających.

 

W skład tego typu systemów wchodzą również oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne oraz systemy sygnalizujące pożary dźwiękowo i wizualnie, optycznie.

Dodaj komentarz