Odzież ostrzegawcza – bezpieczna praca w trudnych warunkach oświetleniowych

Wtedy, gdy pracownicy wykonują swoje obowiązki w warunkach, gdy oświetlenie jest pogorszone, na przykład wieczorem, nocą lub w ciemnych pomieszczeniach, wskazane jest korzystanie z odzieży ostrzegawczej. Co oferują producenci?

Czym są ubrania ostrzegawcze?

Pod pojęciem odzieży czy ubrań ostrzegawczych znajduje się szeroka gama produktów używanych po to, aby zapewnić właściwą widoczność w miejscach, w których oświetlenie nie jest wystarczające.

Aby odzież ostrzegawcza mogła zapewnić właściwą widoczność, stosowane są odpowiednie materiały, które powodują, że może ona natychmiast przyciągać uwagę i sygnalizować o obecności osoby, która ma ją na sobie. Stosowane są głównie materiały o jaskrawych barwach, na przykład żółtej, pomarańczowej, a także taśmy odblaskowe, które dają mocne odbicie światła, które na nie pada.

W sprzedaży dostępna jest obecnie odzież ostrzegawcza w różnych wariantach, co powoduje, że może być ona dopasowana indywidualnie do wymogów panujących na danym stanowisku pracy, warunków pogodowych oraz do sylwetki pracownika pod kątem noszonego rozmiaru i płci.

Odzież ostrzegawcza – kiedy jest konieczna?

Najczęściej ubrania ostrzegawcze używane są na tych stanowiskach, na których panują niekorzystne warunki oświetleniowe. Mogą być one używane na zewnątrz oraz we wnętrzach.

Wybrane zastosowania odzieży ostrzegawczej:

  • budownictwo
  • drogownictwo
  • lotnictwo
  • transport
  • magazynowanie
  • służby ratownicze

Rodzaje odzieży ostrzegawczej

Kategoria odzieży ostrzegawczej obejmuje bardzo szeroką gamę produktów. Wśród nich wyróżniają się:

Kurtki ostrzegawcze

Jedne z najczęściej używanych typów odzieży odblaskowej. Kurtki oferowane są w wariantach przejściowym oraz zimowym, dlatego można dopasować je do warunków pogodowych.

Bluzy ostrzegawcze

Ciepłe bluzy zapinane na zamek, które wykończone są materiałami odblaskowymi.

Koszulki ostrzegawcze

Koszulki t-shirt oraz koszulki polo z odblaskowymi elementami, najczęściej używane podczas ciepłych miesięcy, na przykład w budownictwie czy drogownictwie.

Kamizelki ostrzegawcze

Kolejnym typem odzieży ostrzegawczej często stosowanej na różnych stanowiskach pracy są kamizelki ostrzegawcze. Mogą być one łatwo nałożone na inne ubrania, na przykład koszulki, bluzy czy kurtki, aby zagwarantować lepszą widoczność.

Spodnie ostrzegawcze

Są one oferowane jako odzież ostrzegawcza jak ogrodniczki oraz spodnie do pasa. Mogą występować w wariancie bez ocieplenia oraz jako ocieplane, gdy przeznaczone są do używania w okresie zimowym.

Jak wybrać odpowiednie ubrania ostrzegawcze?

Dobór odpowiedniej odzieży ostrzegawczej ma bardzo duże znaczenie, ponieważ tylko w takiej sytuacji może ona zapewnić odpowiednią ochronę oraz komfort dla korzystających z niej pracowników.

Przy wyborze odpowiedniej odzieży roboczej należy wziąć pod uwagę poniższe czynniki:

  • Rodzaj wykonywanej pracy – ubrania dobierane są tak, aby zapewnić odpowiedni komfort i efektywność prowadzenia prac.
  • Warunki pogodowe – gdy praca odbywa się na zewnątrz, należy dobrać właściwe ubrania pasujące do warunków pogodowych, na przykład kurtkę i spodnie zimowe ostrzegawcze.
  • Certyfikaty – warto pamiętać o tym, że odzież ostrzegawcza powinna być poddana certyfikacji, co potwierdza jej właściwości. Stosuje się głównie normę EN ISO 20471:2013/A1:2016. Ubrania mogą spełniać różne wymogi klasy ochrony, wśród których najlepsze to 2 poziom oraz 3 poziom.
  • Sylwetka pracownika – producenci oferują odzież ostrzegawczą w wielu wariantach, która przeznaczona jest dla mężczyzn oraz dla kobiet, a także występuje w różnych rozmiarach.

 

Dodaj komentarz